Čo číta... spisovateľka Katarína Gocmanová

Krajskú knižnicu nedávno navštívila mladá spisovateľka Katarína Gocmanová. Pod pseudonymom K. Ploig debutovala fantasy románom Irgur. Tajomstvo veže, ktorý predstavila na besede pre žiakov 2. stupňa základných škôl. My sme ju oslovili do rubriky Čo číta..., kde vám prezradí, s akými knihami začínala a čo práve číta. Možno vás neprekvapí, že jej láska k čítaniu vznikla s príchodom Harryho Pottera a pokračuje dodnes.

Prvá kniha, ktorú som prečítala?

Vždy som milovala mytológiu. Rodičia mi pred spaním čítavali rozprávky, ale akonáhle sme dostali knižky o mytológií, presedlala som na ne. Mala som 5 rokov, keď sa doma objavila Ilustrovaná kniha mýtov od Neila Philipa. Bolo to ešte predtým, ako som nastúpila do školy, ale akonáhle som sa naučila čítať, bola to prvá kniha, ktorú som si prečítala celú.

Kedy som si obľúbila čítanie?

Moja obrovská láska k čítaniu vznikla s príchodom Harryho Pottera. Znie to ako klišé, ale akonáhle som dostala do ruky prvé štyri knihy, už ma nič nezastavilo. Začala som čítať jednu knihu za druhou bez ohľadu na žáner, rok vzniku či veľkosť a postupne som zisťovala, aké knihy mám najradšej. Pravdaže nemôžem zabudnúť spomenúť aj knižnicu, pretože akonáhle sa minuli knihy doma, utekala som si vybaviť preukaz a dokázala som v nej tráviť celé hodiny.

Čo aktuálne čítam?

Momentálne čítam Čítanku od Neila Gaimana. Je to prierez celej jeho tvorby a sú v nej vydané aj doteraz nezverejnené poviedky. Je to krásne čítanie a ako jeho obrovský fanúšik som nadšená, že toto veľké (a hrubé) dielo vyšlo okrem angličtiny aj v češtine. Jeho písanie je krásne a osobitné a za mňa patrí medzi tých najlepších autorov súčasnosti.

Môj obľúbený literárny žáner?

Fantasy. Moja cesta ku knihám začala mytológiou a pokračovala Harry Potterom. Myslím, že mi to bolo súdené. Pravdaže siahnem často aj po iných žánroch ako thriller, detektívky a historické romány, ale fantasy bolo a vždy bude u mňa na prvom mieste.

E-kniha alebo klasika?

Klasika. Niečo na tej ťarche knihy, ktorú držíte, keď sedíte v pohodlí domova, zakrytí dekou, s čajíkom hneď po ruke, je. O vôni nehovoriac. Každé otočenie strany vás posúva ďalej v príbehu a musíte odolať nutkaniu preskočiť niekoľko kapitol, aby ste sa dozvedeli, čo sa stane. E-kniha má v dnešnom rýchlom svete svoje miesto a často takto čítam knihy práve na dovolenke, keď miesta v kufri nie je veľa. Ale ak mám možnosť, vždy radšej siahnem po vytlačenej verzii.

Deti a knihy?

Rodičia ma vždy viedli k čítaniu, aj keď to znamenalo len prezeranie si obrázkov. Pred spaním som počúvala rozprávky, postupne mi mami sama radila, ktoré knihy sa jej páčili a ktoré by sa mohli páčiť aj mne. Na každý sviatok a Vianoce som dostávala tony knižiek. Ovplyvnilo to celý môj život tým najlepším spôsobom. Príbehy sa stali mojou súčasťou. Skrz ne žijem každý deň iný život, v inom svete, s inými ľuďmi. Neviem si predstaviť nič krajšie. A celé to začalo v detstve. Knihy jednoducho patria do ruky každého dieťaťa. Nechajte ich čítať a len sledujte, čo sa stane. Bude to určite niečo úžasné.