Skip to main content

Pre seniorov

Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre v roku 2019 získala v súťaži Senior friendly Čestné uznanie za mimoriadne aktivity pre seniorov. Knižnica sa snaží toto ocenenie dlhodobo obhájiť početnými pravidelnými aj jednorazovými aktivitami pre návštevníkov v dôchodkovom veku a vytvoriť im tak plnohodnotnejší a kvalitnejší život. Na niektoré podujatia a aktivity je potrebné sa vopred prihlásiť. Presné termíny nájdete vždy v aktuálnom programe na daný mesiac (dostanete sa k nemu cez úvodnú webstránku v sekcii Aktuality).

Klub paličkovej čipky Nitra

Stretnutie klubu prebieha v pondelky v spoločenskej miestnosti knižnice na Fraňa Mojtu 18. Príďte nahliadnuť do tvorby paličkovanej čipky, alebo si prácu s ňou sami vyskúšajte. (Nejde o aktivitu organizovanú knižnicou).

 

Klub spoločenských hier

Stretnutie klubu sa koná vždy raz do mesiaca v spoločenskej miestnosti knižnice na Fraňa Mojtu 18. Určený je najmä pre seniorov, ktorí si môžu zahrať spoločenské hry a venovať sa jednoduchým kreatívnym aktivitám.

Nie je potrebné sa vopred prihlásiť.

 

Tréning pamäti

Ide o vzdelávací a preventívny kurz zameraný na posilňovanie pamäti a kognitívne (rozumové) schopnosti. Kurzy tréningov pamäti sa konajú v krajskej knižnici dvakrát ročne. Jeden kurz obsahuje 10 stretnutí, počas ktorých vyškolená lektorka účastníkom prostredníctvom krátkych prezentácií vysvetlí fungovanie mozgu. Účastníci sa tiež pod jej vedením venujú jednoduchým pohybovým cvičeniam zameraným na koordináciu, reflexy a relaxáciu. Súčasťou stretnutí sú aj pracovné listy s úlohami orientovanými na koncentráciu, logické myslenie, slovnú zásobu či počítanie z pamäti.

Tréningy pamäti sú určené pre aktívnych seniorov, ktorí chcú zmysluplne tráviť voľný čas a venovať sa svojmu zdraviu. Je vhodný pre tých, ktorí majú bežné, alebo mierne problémy s pamäťou a chcú svoj stav zlepšiť, respektíve spomaliť jeho zhoršenie. Tréning môže pomôcť oddialiť zhoršovanie poznávacích funkcií v dôsledku starnutia.

V jednej skupine je 8 - 12 účastníkov. Po ukončení kurzu dostanú certifikát o jeho absolvovaní a v prípade otvorenia môžu pokračovať v takzvanom nadstavbovom o niečo náročnejšom kurze. 

Je potrebné sa vopred prihlásiť prostredníctvom emailu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

 

Hudba spája generácie

Projekt Hudba spája generácie je kombináciou krátkych prednášok o vybraných hudobných nástrojoch, prednesov poézie a hudobných vystúpení žiakov Základnej umeleckej školy Jozefa Rosinského v Nitre. 

Prebieha od apríla do decembra 2023 s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Podujatie sa koná vždy raz do mesiaca v spoločenskej miestnosti knižnice na Fraňa Mojtu 18. 

Nie je potrebné sa vopred prihlásiť.

 

Základy práce s počítačom pre seniorov

Účastníci sa pod vedením lektorov počas niekoľkých stretnutí zoznámia so základnými ovládacími prvkami počítača. Naučia sa pracovať s internetom, webovými prehliadačmi a emailom. Kurz je určený pre začiatočníkov, ktorí chcú zostať v kontakte so súčasnou dobou aj takýmto spôsobom. Prebieha v študovni knižnice na Fraňa Mojtu 18. 

V prípade počítačových kurzov je potrebné sa vopred informovať o ich konaní a prihlásiť sa prostredníctvom emailu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., alebo telefonicky: 037/74 19 162.

 

Čitateľský klub

Stretnutie Čitateľského klubu sa koná vždy raz do mesiac o 16.00 hod. v spoločenskej miestnosti knižnice na Fraňa Mojtu 18. Klub prebieha v komornej atmosfére ako voľné rozprávanie o vopred určenej knihe.

Na podujatie nie je potrebné prihlásiť sa vopred.

 

Poďme sa rozprávať...

Stalo sa vám už, že vám nejaká kniha pri čítaní priniesla príjemné pocity, pokoj, motiváciu a nádej na lepšie zajtrajšky? Tak potom je toto podujatie pre vás ako stvorené. Budeme sa rozprávať a hľadať v knihách viac než len písmenká. Podujatie Poďme sa rozprávať je vedené vo forme biblioterapie, počas ktorej sa menšia skupina záujemcov stretáva v spoločenskej miestnosti knižnice na Fraňa Mojtu 18 vždy raz do mesiaca.

Na podujatie nie je potrebné prihlásiť sa vopred.